דליות ורידים בהריון

על ידי | נוב 25, 2020 | מצבים | אפס תגובות

הריון הוא ברכה המלווה בתקופה מאתגרת. אחת הבעיות הרווחות  בתקופה זו הינה תופעת הדליות ברגליים. הבשורה הטובה היא שישנן דרכים פשוטות ובלתי-פולשניות, המסייעות לשחרור הכאב ומאפשרות תפקוד תקין.

במאמר זה נדון בסיבות לכך שהדליות ברגליים הן תופעה שכיחה בהריון, וכיצד ניתן להקל עליהן. למידע נוסף על תופעה זו באופן כללי, תוכלי לקרוא מאמר זה העוסק בתופעת הדליות ברגליים.-

מדוע תופעת הדליות ברגליים שכיחה יותר בהריון?

הופעת הדליות ברגליים הינה תופעה נפוצה מאוד, הרווחת אצל נשים רבות במהלך ההריון, במיוחד לאחר לידות חוזרות או צפופות. מעבר לגורם התורשתי, פעמים רבות מתפתחות ברגליים דליות בעקבות הרחם שגדלה ולוחצת על וריד ראשי המזרים את הדם חזרה מהרגליים ללב.  גם רמות ההורמונים הגבוהות בתקופת ההיריון עלולות להחליש את מסתמי הורידים, מצב  הגורם להצטברות הדם בוורידים.

הדליות הקשורות להיריון נוצרות כבדרך כלל ברגליים ובאזור המפשעה (מכונות גם דליות מפשעתיות. עוד על כך בהמשך.)

דרכי הטיפול בדליות בתקופת ההיריון:

  • כמו בכל מקרה של הופעת דליות, שמירה על אורח חיים בריא, מניעת עלייה עודפת במשקל והקפדה על פעילות גופנית מתונה, יכולים לסייע במניעת התפתחות הדליות או בצמצום הבעיה. ישנם גם טיפים מיוחדים לתקופת ההיריון שיכולים לסייע מאוד.
  • שחייה ואפילו רק עמידה או הליכה בתוך הבריכה במשך עשרים דקות, משפרת מאוד את זרימת הדם ברגליים ועוזרת למנוע את הצטברות הדם והנוזלים באזור הקרסוליים. העלייה במשקל בתקופת ההיריון הינה טבעית, שמירה על המשקל בתקופה זו הינה מאתגרת אך בעלת תפקיד חשוב במניעת התפתחות הדליות. 
  • המנעי מהצלבת את רגלייך בעת הישיבה. 
  • הגביהי את רגלייך בכל הזדמנות אפשרית למשך פרקי זמן קצרים. 
  • לבשי גרבי גומי – גרביים מיוחדות אלו לוחצות בעדינות על שרירי הרגליים ודוחפות את הורידים פנימה, מצב המסייע להזרמת הדם חזרה לכיוון הלב.

אם את זקוקה לתמיכת גרב גומי עד למעלה, הבחירה המועדפת תהיה בגרביון היריון. גרביונים אלו מיוצרים עם גומי מיוחד המתרחב באזור המותן, כדי לוודא שרגלייך יקבלו את התמיכה המלאה לה הן זקוקות, מבלי להעיק על הבטן הגדלה.

  • חשוב להימנע מלבישת גרבי-ברך או גרבי-ירך צמודים מדי, שלוחצים מתחת לברך, שכן לחץ זה עלול לעצור את זרימת הדם. ברשת BirthLite קיים מלאי גרביים במידות רוחב שונות ע"מ לוודא התאמה מקסימלית למבנה הרגל שלך.

תוכלי ללמוד עוד על גרבי הגומי שלנו המיוחדים להיריון.

  • הכניסי את רגלייך תחת זרם של מים קרים. פעולה זו תשחרר את תחושת הכבדות מהרגליים. בנוסף, הטמפרטורה הנמוכה של המים תגרום לכלי הדם להתכווץ, מה שעשוי להקל מאוד על הכאב.
  • הקפידי לישון על צד שמאל כדי להוריד את הלחץ מעל הוריד הראשי שנמצא בצד שמאל של הגוף. השימוש בכרית היריון מתחת לבטן ובין הרגליים תעזור לך לשכב על הצד השמאלי בצורה נוחה יותר. 

דליות מפשעתיות

לנשים הסובלות מדליות מפשעתיות (דליות באזור המפשעה) יתכן וגרביון הגומי לא יהווה תמיכה מספקת לאזור המפשעה. לבישת מוצרי תמיכה נוספים כגון תחתון תומך מיוחד או חגורת-בטן אותם תוכלי לרכוש ברשת  BirthLite , יכולים להוות תמיכה ספציפית לוורידים באזור זה, ובכך להפחית את הנפיחות וחוסר הנוחות. פריטים תומכים אלו יכולים להקל גם על הסימפטומים הנלווים, כמו הקושי בעמידה והיכולת לבצע מטלות יומיומית שגרתיות כגון בישול, שטיפת כלים, גיהוץ וכו'.

האם הדליות נעלמות אחרי הלידה?

דליות ברגליים המתפתחות כתוצאה מההיריון נוטות להשתפר לאחר הלידה. למרות שההורמונים הקשורים להנקה עלולים להשפיע לרעה על מצב הוורידים.

ההמלצה הרפואית דוגלת בלבישת גרביים בעלי רמת תמיכה נמוכה יותר למשך כשלושה חודשים לאחר הלידה, בכדי לסייע לוורידים לחזור למצבם התקין.

אם סבלת מדליות באזור הרגליים  לתקופה של כמה שנים, או אם את ממשיכה לסבול מהן גם לאחר שחלפו כמה חודשים מאז הלידה, כדאי לדון עם הרופא שלך על האפשרות של טיפול פולשני.

אם את סובלת מכאבי וורידים בתקופת ההיריון, חשוב שתדעי שיש פתרון. אל תסבלי לשווא.

בעזרת מוצרי התמיכה של BirthLite תוכלי לחוות היריון באופן הטוב ביותר .

למידע נוסף אודות מוצרי התמיכה ברשת BirthLite תוכלי להיכנס לאחת מחנויות הרשת או לבצע הזמנה בחנות המקוונת שלנו.

BirthLite עושה הכל כדי שתוכלי ליהנות מתקופת ההיריון המרגשת במינימום סבל!