דליות ורידים

על ידי | נוב 25, 2020 | מצבים | אפס תגובות

המאמר עוסק בבעיות הוורידים לסוגיהן. נדון בסימפטומים, הגורמים, ונציע דרכי התמודדות או טיפול.

ברשותנו מאמר נוסף המוקדש לתופעת הדליות בתקופת ההיריון, אם הנך סובלת מתופעה זו בהריון, קראי את המאמר כדי להבין לעומק את הגורמים וכיצד תוכלי לטפל בתופעה זו במצבך המיוחד.

 

מהן דליות?

דליות הינן הביטוי השכיח ביותר לאי ספיקה ורידית. הן נוצרות כאשר הוורידים מתרחבים, מתנפחים או מתעוותים, עקב כמות דם גדולה  מהממוצע. הדליות נראות על פי רוב נפוחות ובולטות, וצבען הוא כחול-סגלגל או אדום וגורמות לגרד או לכאב.

 

מהם ורידים עכביש?

ורידים עכביש הינם צורה קלה יותר של בעיית הדליות, כאשר המראה שלהם הוא דמוי רשת קורי עכביש בגוון כחול או אדום. בדרך כלל מדובר בבעיה קוסמטית בלבד, למרות שהיא יכולה להוות התראה טרם התפתחות דליות עתידית.

דליות ברגליים הינן תופעה שכיחה ביותר, בעיקר אצל נשים, ובמיוחד אצל נשים הרות או מניקות. כ-25% מכל המבוגרים סובלים מדליות ברגליים, ולפי המכללה האמריקאית לפלבולוגיה, קרוב למחצית הנשים בארה"ב עשויות לפתח דליות בשלב כלשהו בחייהן.

 

מהם הסימפטומים של דליות ברגליים?

הסימנים והסימפטומים לדליות ברגליים כוללים:

 • ורידים כחולים בולטים
 • נפיחות בקרסול או בשוק (בצקת)
 • כבדות וכאב בכפות הרגליים או ברגליים
 • תחושת גרד
 • התכווצויות של שרירי הרגליים בלילה

במקרים חריפים יותר של דליות ברגליים, גם התפקוד עלול להיפגע.

הסימפטומים עלולים להחמיר בתנוחה סטטית- ישיבה או עמידה לפרקי זמן ממושכים. בדרך כלל, התחושה משתפרת בשכיבה או בישיבה ברגליים מורמות.

 

כיצד מתבצע האבחון רפואי

כדי לאבחן דליות ברגליים, הרופא יערוך בדיקה פיזית ותשאול אודות הסימפטומים שלכם, על ההיסטוריה המשפחתית, רמת הפעילות הגופנית ועל אורח החיים שלכם. במקרה הצורך, הרופא ייעזר בבדיקת אולטרסאונד.

 

מהם הגורמים לתופעת הדליות באזור הרגליים?

הדליות מתפתחות כאשר הוורידים אינם מתפקדים היטב, מה שמשפיע בדרך כלל על אזור הרגליים ו/או המפשעה. לוורידים ישנם מסתמים הנפתחים לכיוון אחד בלבד, כדי למנוע את זרימת הדם אחורה – שכן לרוב הדם צריך לזרום כלפי מעלה נגד כוח המשיכה. כשמסתמים אלו נחלשים, הדם מצטבר בוורידים במקום להמשיך לזרום כלפי מעלה, לכיוון הלב, מצב הגורם לווריד להתנפח.

למרות שמקור היחלשות המסתמים יכול להיות תורשתי, ישנם גורמים נוספים, מעבר לגנטיקה, העלולים להשפיע על התפתחות הדליות.

 

גורמים אלה כוללים:

 • הורמונים נשיים – ההורמונים הנשיים או נטילת תרופות המכילות הורמונים נשיים, כדוגמת גלולות למניעת הריון או תרופות להשלמת חסר הורמונלי, מגבירות את הסיכון לפיתוח דליות. ההורמונים הנשיים ידועים ככאלו הגורמים להרפיית הוורידים, מה שפוגע ביכולתם להמשיך בדחיפת הדם כלפי מעלה.
 • הריון – הריון ולידה, במיוחד לידות חוזרות, מגבירות את הסיכון לפתח דליות ורידים. העובר הגדל עלול להגביר את הלחץ על הורידים, אך הבשורה הטובה היא שבמקרים הקלים יותר, הדליות המתפתחות בהריון נעלמות על פי רוב תוך שלושה חודשים לאחר הלידה. 
 • היסטוריה משפחתית – לדליות ברגליים יש גורם גנטי משמעותי. אם אחד ההורים או הסבים סבל מדליות, יש גם לכם סיכוי גבוה מאוד לפתח דליות.
 • משקל-יתר – עודף משקל מגביר את הסיכון לסבול מדליות ברגליים היות ומשקל עודף מכביד על הורידים ומגביל את זרימת הדם חזרה אל הלב.
 • גיל – ככל שאנחנו מתבגרים, הוורידים שלנו, המסתמים והדפנות שלהם מזדקנים. מה שמגביר את הסיכון להיחלשות המערכת ופיתוח הדליות.
 • תעסוקה – אנשים העובדים במקצוע חסר-תנועה, שבו עומדים או יושבים במקום אחד לפרקי זמן ממושכים, נמצאים בסיכון מוגבר לפתח דליות ברגליים.
 • פציעה ברגל – אם נפצעתם ברגל, ייתכן שהוורידים באזור הפציעה נפגעו לצמיתות. 
 • קרישי דם – רמות קרישה גבוהות בדם עלולות להגביר את הסיכון לדליות.

 

האם ניתן למנוע התפתחות דליות ברגליים?

כפי שהזכרנו לעיל, הדליות מתפתחות עקב סיבות שונות.

חלק מגורמי הסיכון– כגון היסטוריה משפחתית, שינויים הורמונליים או גיל – הינם בלתי נמנעים. אך, ישנם הרגלים שבשליטתכם, אותם תוכלו לבצע ע"מ למנוע או להאט התפתחות דליות.

 

איך ניתן להפחית את הסיכון להתפתחות דליות ברגליים:

 • שמירה על תזונה נכונה
 • פעילות גופנית קבועה
 • שתיה מספקת
 • שמירה על לחץ-דם תקין

 

טיפים להקלה על כאבי הוורידים:

אם כבר יש לך דליות ,אל תסבלי בשקט. ישנן כמה פעולות באמצעותן תוכלי להפחית או אפילו למנוע לגמרי את הכאב.

אם את בהריון, יש לנו כמה המלצות אלטרנטיביות עבורך. לעוד מידע, קראי את המאמר שלנו על דליות בזמן הריון.

לפניכם כמה עצות להקלה על הכאב:

 

  1. הימנעות מתנוחה סטטית לפרקי זמן ממושכים

עמידה או ישיבה בתנוחה קבועה למשך פרקי זמן ממושכים מקשים על זרימת הדם במעלה הרגל נגד כוח המשיכה, מצב הגורם לעליית הלחץ התוך-ורידי. חוסר תנועה ממושך עלול לגרום להצטברות הדם סביב הקרסוליים, ולנפיחות וכאב בכפות הרגליים ובשוקיים.

הקפדה על תנועה תסייע בשמירה על משקל בריא, ומסייעת למניעת דליות ברגליים הנובעות מעודף משקל.

אם סביבת העבודה שלכם היינה משרדית, או שמתוקף תפקידכם הנכם נדרשים להישאר בתנוחה קבועה, העצה הבאה יכולה לעזור לכם מאוד:

 

  1. פעילות גופניות 

שמירה על התנועה תפחית את הלחץ על הוורידים ותשפר את זרימת הדם. ההתעמלות המומלצת היא הליכה, רכיבה על אופניים או שחייה. פעילות גופנית מסוג זה אינה קשה והיא משפרת מאוד את זרימת הדם.

גם אתם תקועים מאחורי שולחן עבודה, יש באפשרותכם לבצע תרגילי התעמלות פשוטים, כמו:

   • כיפופי ברכיים
   • סיבובי רגליים המדמות רכיבה על אופניים
   • סיבוב ומתיחה של הקרסוליים

התעמלות קבועה משפרת את זרימת הדם ברגליים . נסי להרים את הרגליים עד כמה שאפשר. הרמת הרגליים אל מעל לגובה הלב משנה את כיוון הזרימה. שינוי זה משפר את זרימת הדם ומונע נפיחות באזור הקרסוליים.

אזהרה: אם אתם חושבת שהינך בסיכון גבוה לפתח קרישי דם, שוחחי עם הרופא ושאלי אותו אם מותר לכם להגביה את הרגליים מעבר לגובה הלב.

 

 1. אורח חיים בריא

פעמים רבות, דליות ברגליים מתפתחות בשל גורמים שאין לכם שליטה עליהם. במצבים כאלו, חשובה עוד יותר שמירה על אורח חיים בריא, כדי למנוע נזק נוסף לוורידים שלכם.

הקפידו לאכול ארוחות מאוזנות המכילות פחמימות מורכבות, כמות מספקת של חלבונים ושומנים בריאים. הימנעו ממאכלים עתירי נתרן, ושלבו מאכלים עשירים בסיבים תזונתיים ובאשלגן. הקפידו לשתות מספיק מים לאורך כל שעות היום – שתייה מספקת פירושה זרימת דם טובה יותר.

 

 1.  לבישת גרבי תמיכה

גרבי התמיכה מסייעים למסתמים להישאר במקומם ולתפקד בצורה תקינה ובכך למנוע  את נפיחות הוורידים הנגרמות בעקבות הבצקות והצטברות הדם.
לבישת גרביים אלסטיות הינה ההמלצה הרפואית הרווחת ביותר בכל מצב בו מופיעים סימפטומים של דליות ברגליים היות וצורת הטיפול הינה קלה יחסית ובלתי פולשנית.

לאחר לבישת הגרביים האלסטיות, תחושו הקלה מידית בזרימת הדם וכן הפחתה בכאב ברמה כזו או אחרת. ייתכן שגם תחוו פחות התכווצויות שרירים ליליות לאחר לבישת גרבי גומי במהלך היום.

קיימים גרבי גומי בעלות דרגות לחץ שונות המותאמות בהתאם למצב הנזק שנגרם לוורידים. למידע נוסף, תוכלו לקרוא את המאמר העוסק בגרבי הגומי.

הצוות המנוסה ברשת חנויות BirthLite יתאים לכם את המוצר המדויק בעל רמת הלחץ וסוג הסיבים בהתאם לצרכים הרפואיים שלכם. ברשותנו מגוון רחב המאפשר לנו לספק לכל לקוח/ה את המוצר האולטימטיבי על פי העדפותיו/ה האישיות : בנוחות, אסתטיקה, רגישות העור,  רגישות תחושתית  מגבלה של זמן או קושי בלבישת הגרביים.

הקליקו כאן לקבל מידע נוסף על פריסת חנויות הרשת שלנו, או תוכלו להיעזר במערכת ההזמנות המקוונת שלנו.

 

האם דליות ברגליים עלולות להיות מסוכנות?

בעוד שהדליות בדרך כלל אינן מסוכנות, דליות כואבות עלולות להחמיר עם הזמן. ככל שהן מחמירות, אתם עלולים לפתח סיבוכים חדשים. הסיכונים בדליות שאינן מטופלות כוללים:

כיבים בעור – הדליות עלולות לגרום לנפיחות, שעם הזמן גורמת לשינויים בעור. כשזה קורה, העור מתקשה להחלים בעקבות פציעות קלות. הפחתת הנפיחות הינה המפתח לריפוי כיבים עקשניים אלו, שבמקרים רבים אינם ניתנים לריפוי.

דלקות בעור – כאשר רקמות העור נמתחות בעקבות הנפיחות, המצב פוגע ביכולת הגוף להגן על עצמו מפני דלקות. הפחתת הנפיחות עשויה לעזור למנוע דלקות. ואף לסייע פעמים רבות לתהליך הריפוי .

SVT – טרומבוזיס של הורידים השטחיים– אלו קרישי דם הנוצרים בוורידים החיצוניים שמתחת לפני העור. למרות שהם אינם מסוכנים לכשעצמם, עלולים להיות להם השלכות קשות אם הם לא מטופלים בזמן.

DVT – פקקת הוורידים העמוקים (טרומבוזיס של הורידים הפנימיים)  לעיתים, אנשים בעלי נטייה לקרישיות יתר, יפתחו טרומבוזיס (קרישי-דם) בוורידים העמוקים יותר. טרומבוזיס בוורידים הפנימיים הינה תופעה מסוכנת הדורשת התערבות רפואית. אם יש לכם דלייה כואבת או שהמיקום שלה בעייתי, והיא אדומה וחמה למגע, גשו מיידית לרופא ע"מ לשלול DVT .

 

לסיכום

דליות ברגליים הינה תופעה בלתי נעימה, ולעיתים גם בלתי אסתטית, אך בדרך כלל אינה מסוכנת. כל אדם עלול לפתח דליות ברגליים. אמנם נשים הרות במיוחד לאחר לידות חוזרות, הינן בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לסבול מדליות ברגליים. שמירה על אורח חיים בריא, הכוללת הקפדה על פעילות גופנית קבועה במקביל ללבישת גרבי גומי או חגורת בטן מתאימה, יכולה לסייע במניעת הדליות ולהקל באופן משמעותי על ההשלכות.

למידע נוסף  אודות גרבי גומי המסייעים לבעיית הדליות ובעיות ורידים אחרות לחצו כאן.